هارد nvme

NVMe

زمانی که می خواهید برای سرور خود هارد انتخاب کنید قطعا به گزینه NVMe می رسید

NVMe ها  جدید ترین و سریع ترین حافظه حال حاضر ساخته شده می باشند ولی هارد NVMe چیست ؟ چگونه کار می کند ؟ و در چه صورت NVMe را باید انتخاب کنیم ؟

هارد NVMe چیست ؟

NVMe  مخفف ( none-volatile memory express ) براساس تکنولوژی دسترسی به  data که در ssd ها وجود دارد عمل می کند ولی با پروتکل انتقال PCIe کار می کند latency کم تر و در مقابل throughput بیش تری نسبت به ssd دارد. همچنین مصرف برق بسیار کم تری نسبت به ssd ها دارند.

در NVMe ها  اطلاعات به جای این که با پروتکل SATA کارکنند با پروتکل PCIe کار می کند .

اولین NVMe  ها در ابتدا با پورت PCIe 2.0 و بعد تر با پورت  PCIe 3.0 مستقیما به  motherboard وصل می شد.

چرا از NVMe ها استفاده کنیم ؟

NVMe ها به علت استفاده از آخرین تکنولوژی در مقابل سایر هارد درایو ها Performance بالا تری دارند، ترافیک اطلاعات کم تری دارند و امنیت بسیار بالا تری دارند.

همیشه businessها بر اساس data اند. اگر ازdata برای برنامه ها، وب سایت ها و … استفاده کنید به قظعا به ترافیک اطلاعات بر می خورید  که باعث کاهش سرعت قابل توجهی می شود حتی ممکن است اگر این  data مربوط  web base باشد باعث از دست دادن مشتری یا به خطر افتادن business می شود .

NVMe در مقابل HDD

در SATA HDD ها بین 40-80، IOPs داریم و سرعت خواندن و نوشتن نیز  240Mbps می باشد ولی NVMe ها می توانند بیش تر از 300,000 IOPs داشته باشند و سرعت خواندن و نوشتن نیز  نزدیک به 2G می باشد .

NVMe در مقابل SSD

NVMe ها 6 برابر هارد های ssd  عملکرد بهتری از نظر سرعت خواندن و نوشتن و IOPs دارند همچنین بر خلاف SATA ssd در یک لحظه می توانند دستورات بیشتری را هم زمان انجام دهند .

همچنین ssd  ها قابلیت پیشرفت بیش تر از این را ندارند ولی NVMe ها هنوز اول راه هستند و قابلیت پیشرفت در سرعت، مقدار حافظه و امنیت همچنان داراست .

NVMe ها برای چه کسانی مناسب است ؟

تمامی سرور ها نیاز به سرعت بالا خواندن و نوشتن دارند مخصوصا برنامه هایی که data های بسیار سنگین دارند اهمیت سرعت در این برنامه ها بسیار بالا تر است پس NVMe ها گزینه مناسبی می توانند باشند. اما شرایطی نیز وجود دارد که خرید NVMe ها به صرفه نیست برای مثال زمانی که به ظرفیت بالا نیاز دارید و یا زمانی که اطلاعات سنگینی ندارید، NVMe ها انتخاب مناسبی نیستند چرا که NVMe ها در چنین شرایطی صرفه اقتصادی ندارند. NVMe  ها قیمت بسیار بالایی دارند و در حال حاضر در اکثر موارد به صرفه نیستند.

انواع NVMe

AIC (add-in card) :

به صورت پورت PCIe به Mother Board مستقیما متصل می شود که تمامی سرور های HPE gen10 و gen 9 قابلیت پشتیبانی از PCIe را دارند .

U.2 NVMe 2.5 Inch drives :

همچنین با sff-8639 نیز شناخته می شود و تا 4 PCIe  ،lane  می تواند استفاده کند که عموما در سرور ها استفاده می شود .

U.3 (SFF-8639) :

مشخصاتی یکسان با U.2  دارد ولی از یک کنترلر واحد که از SAS , SATA و NVMe پشتیبانی می کند به صورت واحد استفاده می کند .

همچنین U.2 نمی توانند در U.3 ها قرار بگیرند .

M.2 :

اکثر NVMe ها به این شکل می باشند و تا 4 lane از PCIe 3.0 و PCIe 4.0 استفاده می کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.