HBA، NIC و CNA چه تفاوتی دارند ؟

هانطور که می دانید برای اتصال سرورها ی اچ پی به سوئیچ ها به آداپتور نیاز داریم. در حالت کلی سه نوع آداپتور

HBA، NIC و CNA مورد استفاده در سیستم های شبکه های کامپیوتری هستند. ولی تفاوت هر یک از این ها در چیست و هر کدام چه عملکردی دارند.

 

HBA – Host Bus Adapter

اچ بی ای یک دستگاه سخت افزاری مانند برد مدار یا آداپتور مدار مجتمع است که پردازش ورودی/خروجی و اتصال فیزیکی بین یک سیستم میزبان مانند سرور و یک دستگاه ذخیره سازی را فراهم می کند. HBA داده ها را بین دستگاه میزبان و سیستم ذخیره سازی در SAN منتقل می کند و ریزپردازنده میزبان را از وظایف ذخیره سازی داده ها و بازیابی داده ها خلاص می کند. که نتیجه آن بهبود عملکرد سرور است. HBA ها بیشتر در محیط های SAN کانال فیبر (FC) مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین برای اتصال دستگاه های SCSI و SATA استفاده می شوند.

 

NIC – Network Interface Card

مخفف Network Interface Card، NIC به عنوان کارت اترنت و آداپتور شبکه نیز شناخته می شود. این یک کارت توسعه است که رایانه را قادر می سازد به یک شبکه متصل شود. اکثر رایانه‌های جدید یا دارای قابلیت‌های اترنت هستند که در چیپست مادربرد ادغام شده‌اند یا از یک تراشه اترنت اختصاصی ارزان قیمت که از طریق گذرگاه PCI یا PCI Express متصل است، استفاده می‌کنند. به طور کلی دیگر نیازی به یک NIC جداگانه نیست. اگر کارت یا کنترلر در مادربرد ادغام نشده باشد، ممکن است یک جزء یکپارچه در روتر، رابط چاپگر یا دستگاه USB باشد.

 

CNA – Converged Network Adapter

CNA – Converged Network Adapter (CNA)، که کنترلر رابط شبکه همگرا (C-NIC) نیز نامیده می شود، یک دستگاه ورودی/خروجی کامپیوتری است که عملکرد یک آداپتور گذرگاه میزبان (HBA) را با یک کنترلر رابط شبکه (NIC) ترکیب می کند. اترنت معمولا برای شبکه های TCP/IP استفاده می شود در حالی که کانال فیبر برای شبکه های ذخیره سازی استفاده می شود.  به عبارت دیگر، دسترسی را به ترتیب به یک شبکه فضای ذخیره سازی و یک شبکه کامپیوتری همه منظوره « Converged» می کند.

نحوه عملکرد CAN

CNA از طریق یک رابط PCI Express (PCIe) به سرور متصل می شود. سرور هر دو FC SAN و LAN و ترافیک را با استفاده از پروتکل Fiber Channel over Ethernet (FCoE) برای داده های FC SAN و پروتکل اترنت برای داده های LAN به پورت اترنت روی یک سوئیچ Converged ارسال می کند. سوئیچ همگرا یا همان Converged ، ترافیک FCoE را به FC تبدیل کرده و به FC SAN ارسال می کند. ترافیک اترنت مستقیماً به شبکه LAN ارسال می شود.

سپس سوئیچ CNA ترافیک FC را به FC SAN و ترافیک اترنت را به LAN تبدیل می کند.

اگر شبکه شما CNA ندارد، باید حداقل از دو آداپتور برای سرورهای خود استفاده کنید. یکی باید یک FC HBA باشد تا شما را قادر سازد سرور را به یک شبکه ذخیره سازی و یک کارت NIC برای اتصال سرور به شبکه LAN متصل کنید.

کارت های CNA عموما مقرون به صرفه تر هستند به این معنا که با نیاز به کارت های آداپتور، کابل ها و پورت های سوئیچ بسیار کمتر، هزینه ها را کاهش می دهند. این نوع آداپتور شبکه همچنین وظایف اداری و نگهداری را کاهش می دهد زیرا فقط یک اتصال و یک کابل برای مدیریت وجود دارد. به همین دلیل است که در مراکز داده ترجیح داده می شود.

نحوه عملکرد CAN

تفاوت بین HBA، NIC و CNA چیست؟

در شرکت های بزرگ سازمانی، سرورهای اصلی معمولاً (حداقل) دو آداپتور دارند – FC HBA و Ethernet NIC برای اتصال به شبکه ذخیره سازی (Fiber Channel) و شبکه کامپیوتری (Ethernet). CNAها عملکرد هر دو آداپتور را به یکی همگرا می کند.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، با تنظیم در نمودار اول، دو آداپتور جداگانه روی سرور برای اتصال به شبکه کامپیوتری مبتنی بر اترنت و شبکه ذخیره سازی مبتنی بر FC به ترتیب مورد نیاز است. اما راه اندازی در نمودار دوم فقط به یک آداپتور (آداپتور شبکه همگرا – CNA) نیاز دارد که هم ترافیک اترنت و هم ترافیک FCoE را در یک کابل واحد حمل می کند. این کابل به یکی از پورت های اترنت در سوئیچ همگرا متصل می شود که دارای پورت های اترنت و کانال فیبر است. این سوئیچ همگرا، ترافیک FCOE را به ترافیک کانال فیبر تبدیل می کند تا از طریق شبکه کانال فیبر به FC SAN ارسال شود. ترافیک شبکه کامپیوتری مستقیماً از طریق شبکه اترنت به LAN ارسال می شود.

تفاوت بین HBA، NIC و CNA چیست؟

نتیجه

HBA، NIC و CNA همگی دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آنها را برای انواع مختلف راه اندازی عالی می کند. قبل از انتخاب آداپتور مناسب برای راه اندازی، باید محیط شبکه، بودجه، پروتکل ها و غیره را بدانید. به خاطر داشته باشید که همه چیز باید سازگار باشد تا اطمینان حاصل شود که همه چیز کار می کند.در مقایسه با استفاده از HBA و NIC، استفاده از یک CNA واحد برای اتصال سرورها به فضای ذخیره‌سازی و شبکه‌ها با نیاز به کارت‌های آداپتور، کابل، پورت سوئیچ و اسلات‌های PCIe کمتر، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، CNAها همچنین پیچیدگی مدیریت را کاهش می دهند زیرا تنها یک اتصال و کابل برای مدیریت وجود دارد. برای اتصال CNA به سوئیچ های ToR یا EoR خود می توانید کابل مسی مستقیم SFP+ SR (اپتیکال) یا SFP+ را وصل کنید. برای اتصال CNA به سرورهای خود می توانید از طریق کابل Cat6.