هارد سرور HP

پس از انتخاب پردازنده و رم مورد نیاز برای سرور، مهم ترین قطعه سخت افزاری برای انتخاب و خرید هارد سرور hp است. این درایوها باید برای ذخیره سازی داده ها و اطلاعات موجود در سیستم مورد استفاده قرار گیرند.
شاید بدانید که درایوهای ذخیره داده که بر روی سیستم های کامپیوتری و سرورها قابل نصب هستند به دو دسته کلی HDD ها و SSD ها تقسیم می شوند که از لحاظ ساختاری با هم تفاوت های زیادی دارند.
در زمان خرید هارد سرور باید علاوه بر نوع آن به ظرفیت، سرعت و تکنولوژی مورد استفاده در ساخت آن توجه کنید.

هارد سرور HP چیست

هارد قطعه ای سخت افزاری برای ذخیره داده است که در سرورهای HP و همه سیستم های کامپیوتری استفاده می شود.
به دلیل قابلیت های که هاردهای موجود در بازار برای استفاده در پیکربندی انواع سرور دارند، می توانند به طور 24 ساعته در سرورهای اچ پی و در بارهای کاری سنگین (در زمان خواندن و نوشتن اطلاعات) مورد استفاده قرار گیرند.
انواع هارد سرور HP که در سرورهای اپولو و پرولیانت و سایر سرورها استفاده می شوند، در مقایسه با هاردهای مورد استفاده در کامپیوترهای خانگی، دارای ظرفیت بالاتر بوده و بیشتر از نوع تجاری یا اینترپرایز Enterprise هستند. هم چنین طول عمر آن ها بالا است و توان محافظت از اطلاعات شما را در ورک لودهای بالا دارند.

سایز انواع هارد دیسک

هارد دیسک ها (و سایر منابع ذخیره داده مانند Nvme ها) در فرم فاکتورهای مختلفی روانه بازار می شوند که هر یک برای استفاده در سرور خاصی مناسب هستند.
از نظر فرم فاکتور و یا سایز، هاردها به دو دسته فرم فاکتور کوچک یا SFF و فرم فاکتور بزرگ یا LFF تقسیم بندی می شوند.
SFF در واقع مخفف کلمه انگلیسی small form factor است و LFF نیز مخفف کلمات Large form factor می باشد. شما با نگاهی به مدل هارد سرور hp می توانید به فرم فاکتور آن پی ببرید. زیرا که به طور معمول یکی از کلمات SFF و LFF در نام مدل هر محصول وجود دارد.
باید توجه داشته باشید که هارد دیسک هایی که به فرم فاکتور SFF هستند با رابط های دو و نیم اینچی در داخل سرور قابل نصب بوده و هارد دیسک هایی که به فرم فاکتور LFF می باشند را با استفاده از رابط های اسلات های سه و نیم اینچی می توان نصب نمود.
در مورد هارد دیسک ها باید به چند نکته توجه داشته باشید، اول این که فرم فاکتور کوچک که برابر با 2.5 اینچ است به معنی ابعاد کوچک تر هارد درایو از نظر فیزیکی می باشد. هم چنین فرم فاکتور کوچک به معنی وزن سبک تر هارد درایو می باشد.
نکته دیگر این که امروزه از رید کنترلر RAID controller برای افزایش بازده و ظرفیت ذخیره اطلاعات در سرورهای اچ پی استفاده می شود. برای همین پس از خرید هارد در صورت نیاز باید این قطعه سخت افزاری را نیز برای سرور خود خریداری نمایید.

ظرفیت هارد سرور HP

امروزه برای نصب در پیکربندی سرور اچ پی مانند انواع سرور HP Proliant هارد درایوهای اینترپرایز با ظرفیت چند صد گیگابایت تا چند ترابایت مورد استفاده قرار می گیرند. برای همین علاوه بر تفاوت در فرم فاکتور، انواع هارد سرور اینترپرایز در ظرفیت ذخیره اطلاعات با هم تفاوت زیادی دارند، که باید به طور حتم در زمان خرید به این نکته توجه داشته باشید.
در صورت نیاز به اطلاع از ظرفیت هارد درایوهای اینترپرایز که برای فروش در بازار محصولات آی تی وجود دارند می توانید با کارشناسان ما در آوا فناوری ماندگار تماس بگیرید تا ظرفیت هاردهای موجود برای خرید (بر حسب گیگابایت یا ترابایت) را در اختیار شما قرار دهیم.
از چه پورت هایی می توان برای نصب هارد سرور HP استفاده کرد؟
PCIE: شاید پورت های PCIE شاید به اندازه پورت های ساتا شناخته شده نباشند، اما به دلیل سرعت بیشتری که دارند، در سرورهای نسل های جدیدتر برای نصب هارد مورد استفاده قرار می گیرند.
SATA: انواع هارد سرور HP که از درگاه ساتا SATA پشتیبانی می کنند توسط بسیاری از سرورهای نسل های قدیمی تر اچ پی پشتیبانی می شوند.
SAS: درگاه SAS (برای اتصال هارد به سرورهای HP) به عنوان یکی از بهترین گزینه ها (به دلیل سرعت و قابلیت اطمینان) در پیکربندی سرورهای مدرن قابل استفاده می باشد. هارد درایوهایی که از درگاه SAS پشتیبانی می کنند در داخل کشور در سرعت های 10K و 15K برای خرید در بازار وجود دارند.

منظور از 10K و 15K در مدل هارد سرور HP چیست؟

این اعداد نشان دهنده rpm هارد درایوها هستند که از مشخصه های اصلی در زمان انتخاب و خرید هارد درایوها محسوب می شوند. هر چه rpm هارد درایو بیشتر باشد به معنی سرعت بالاتر در دسترسی به داده های ذخیره شده بر روی آن است.
اعداد 10K و 15K در واقع نشان دهنده سرعت یک هارد سرور HP هستند و سرعت چرخش دیسک را مشخص می کنند. این اعداد به ترتیب نشان دهنده سرعت 10 هزار دور بر دقیقه و 15 هزار دور بر دقیقه می باشند.
نکته مهم این است که rpm بر روی قیمت هارد درایو سرور hp تاثیرگذار است و برای مثال یک هارد HP 1TB SAS اگر چه ظرفیت یک ترابایت دارد، اما هر چه RPM آن بیشتر باشد، قیمت بالاتری دارد.

اعداد 3G، 6G و 12G در مدل هارد سرور HP به چه معنا هستند؟

اگر چه در زمان تخمین سرعت دسترسی سرور به داده، فاکتورهایی مانند نوع رید کنترلر یا SAS expander و عوامل دیگری هستند که بر روی سرعت انتقال داده در هاردها تاثیر می گذارند.
اما اعداد 3G، 6G و 12G می توانند در زمان انتخاب یک هارد سرور HP به شما کمک کنند تا تخمین بهتری از سرعت پایه هارد درایو در انتقال داده داشته باشید.
یک هارد 3G به طور تقریبی دارای سرعت انتقال داده 1200 مگابایت بر ثانیه می باشد. این در حالی است که هاردهای 6G و 12G به طور تقریبی به ترتیب دارای سرعت انتقال داده 2400 و 4800 مگابایت بر ثانیه می باشند.
نکته قابل ذکر این است که اعداد ذکر شده هر چه بزرگ تر باشند، به دلیل سرعت بالاتر هارد درایو، قیمت بالاتری به همراه خواهند داشت.

منظور از HOT Swap بودن هارد سرور HP چیست؟

هات سواپ hot swap بودن یا hot plug بودن یک هارد اینترپرایز به این معنی است که شما بدون نیاز به تجهیزاتی مانند کابل، پیچ و حتی نیاز به خاموش کردن سرور می توانید آن هارد را در سرور خود نصب یا جدا کنید.
در گذشته برای نصب یک هارد سرور hp نیاز بود که ابتدا سیستم خاموش شود و پس از آن با استفاده از کابل یا پیچ اقدام به نصب درایو نمود (برای جدا کردن هاردها نیز باید به همین گونه عمل می شد).
اما امروزه در سرورهای RAID شما با استفاده از قابلیت Hot swap می توانید به راحتی بدون این که سرور را خاموش کنید، اقدام به نصب یا حذف هارد سرور بنمایید.
با این فناوری می توانید مطمئن باشید که به اطلاعات شما بر روی هارد نیز آسپیبی وارد نخواهد شد.

قیمت هارد سرور HP

هر چه ظرفیت و سرعت یک درایو بیشتر باشد قیمت بالاتری خواهد داشت. هم چنین برای خرید محصولات ساخته شده با فناوری های جدیدتر نیاز به پرداخت هزینه بیشتری می باشد. برای همین تقریبا همه مولفه هایی که در بالا به آن ها اشاره شد بر روی قیمت هارد درایو سرور HP تاثیر خواهند گذاشت.
در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای انتخاب یا خرید هارد سرور می توانید با کارشناسان ما در شرکت آوا فناوری ماندگار تماس بگیرید تا اطلاعات تکمیلی را در مورد انواع هارد درایو سرور HP در اختیار شما قرار دهند.

هیچ محصولی یافت نشد.