پشتیبانی شبکه

پشتیبانی شبکه؛ ارائه خدمات پشتیبانی شبکه

پشتیبانی شبکه های کامپیوتری و سرورها را در دو بخش می توان مورد بررسی قرار داد که شامل پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری شبکه می باشد.

این کار می تواند توسط افراد متخصص یا تیمی از متخصصان فناوری اطلاعات و شبکه انجام شود که هر یک مسئولیت های خاص خود را در رفع ایرادات سرور و تجهیزات مورد استفاده در شبکه بر عهده خواهند داشت.

ما در ادامه توضیحات بیشتری در مورد خدمات پشتیبانی شبکه و لزوم استفاده از آن برای رفع مشکلات شبکه خواهیم داد.

پشتیبانی شبکه توان رفع چه مشکلاتی را دارد؟

با توجه به گسترش استفاده از اینترنت و شبکه های کامپیوتری در حال حاضر پشتیبانی از این شبکه ها به یکی از مشاغل پرتقاضا تبدیل شده است و در ایران نیز ما شاهد فعالیت افراد بسیار زیادی در این حوزه به منظور نگهداری و مراقبت از شبکه های کامپیوتری در ادارات و سازمان های کوچک و بزرگ هستیم.

یکی از ابتدایی ترین مشکلاتی که در بسیاری از این شبکه ها وجود دارد پایین بودن سرعت شبکه است که می تواند حتی با قطع و وصل شدن اتصال همراه بوده و باعث اختلال در استفاده از سیستم ها شود.

پشتیبانی شبکه می تواند با پیدا کردن منشا ایجاد این مشکلات (که می تواند نرم افزاری یا سخت افزاری باشد)، اقدامات لازم را برای افزایش سرعت شبکه و یا جلوگیری از قطع و وصل شدن آن انجام دهد.

اما بهبود سرعت شبکه تنها کاری نیست که یک تیم پشتیبان یا متخصصین آی تی می توانند انجام دهند، کارهای مهم تری هم هستند که از جمله آن ها تامین امنیت شبکه می باشد.

اهمیت امنیت شبکه های کامپیوتری امری نیست که بر کسی پوشیده باشد و با توجه به تهدیدات بسیار زیادی که در شبکه برای هر یک از این سیستم ها وجود دارد یک نیاز اساسی محسوب می شود.

به خصوص برای کسب و کارهایی که اطلاعات محرمانه بوده و محدود کردن دسترسی دیگران به اطلاعات خاص اهمیت بیشتری دارد لزوم توجه به امنیت سرور بیشتر خود را نشان خواهد داد.

پشتیبان شبکه با در نظر گرفتن تهدیدهای احتمالی تمهیدات لازم را به منظور محافظت از شبکه به عمل می آورد و در صورت بروز هر گونه تهدید یا حمله سایبری از سرورها محافظت می کند.

خدمات سخت افزاری پشتیبانی شبکه 2021

خدمات سخت افزاری پشتیبانی شبکه

گروهی از خدماتی که پشتیبانی شبکه در اختیار سازمان ها و شرکت ها و سایر موسسات قرار می دهد خدمات سخت افزاری هستند.

این خدمات همان طور که از نام آن پیدا است در ارتباط با رفع مشکلات سخت افزاری تجهیزات موجود در شبکه و یا ارتقای آن ها می باشد.

در یک شبکه انواع تجهیزات سخت افزاری وجود دارند که از جمله مهم ترین آن ها سرورها، انواع کامیپوتر، پرینتر و سایر تجهیزات از جمله روترها و سوئیچ های موجود در شبکه می باشند.

پشتیبانی سخت افزاری شبکه در صورتی که هر مشکلی در هر یک از این تجهیزات به وجود اید وظیفه رفع آن ها را بر عهده خواهد داشت.

علاوه بر این ارتقای سخت افزاری سیستم ها نیز بر عهده پشتیبان می باشد که برای رفع مشکلات شبکه یا برای فراهم نمودن امکان نصب نرم افزارهای جدیدتر نیاز خواهد بود.

پشتیبانی سخت افزاری می تواند کارهای ساده تری مانند رفع مشکل اتصالات سخت افزاری شبکه را انجام دهد که مانند رفع قطعی کابل های انتقال داده و یا سیم های برق گاهی لازم می شود.

رفع مشکل کلیه تجهیزات متصل به شبکه و از جمله پرینترها، اسکنرها و .. هر یک نیاز به تخصص دارد و تیم پشتیبان ممکن است کلیه این وظایف را با توجه به تفاهم صورت گرفته بر عهده بگیرد.

خدمات نرم افزاری پشتیبانی شبکه

هر شبکه کامپیوتری همان طور که اشاره شد از دو بخش اصلی نرم افزار و سخت افزار تشکیل شده است که مکمل یکدیگر هستند.

برای همین در کنار خدمات سخت افزاری نیاز به استفاده از خدمات پشتیبانی نرم افزاری شبکه می باشد تا بتوان به طور کامل از عملکرد درست شبکه مطمئن شد.

ما در بخش های قبل در مورد اهمیت امنیت شبکه های کامپیوتری و سرورها صحبت کردیم. بخش مهمی از کار تامین امنیت شبکه با استفاده از خدمات نرم افزاری مانند استفاده از فایرال ها و … انجام می شود.

رفع باگ های امنیتی شبکه و یا استفاده از نرم افزارهایی که کار مقابله با ویروس ها و بدافزارها را انجام می دهند هر یک نقش مهمی در ارتقای امنیت شبکه بر عهده دارند که با استفاده از یک تیم مجرب پشتیبان شبکه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

نکته مهم این است که بر خلاف خدمات مورد نیاز برای رفع مشکلات سخت افزاری که ممکن است هر چند وقت یکبار و حتی به ندرت رخ دهند، مشکلات نرم افزاری با تناوب بیشتری در سیستم ها بروز خواهند کرد و برای همین نیاز به رفع مداوم آن ها برای جلوگیری از به وجود آمدن هر گونه وقفه در ارائه خدمات توسط شبکه می باشد.

  • خدمات نرم افزاری بسیار گسترده هستند و از نصب سیستم عامل و یا رفع مشکلات آن تا به روز رسانی و ارتقای نرم افزاری شبکه را در بر خواهند گرفت.

خدمات نرم افزاری پشتیبانی شبکه 2021

خدمات پشتیبانی شبکه را از چه کسی دریافت کنیم؟

به طور حتم بهترین تیم های مهندسی که توان پشتیبانی کامل از شبکه شما را خواهند داشت، دارای توان و تخصص لازم برای رفع همه مشکلات نرم و افزاری و سخت افزاری موجود در شبکه به بهترین نحو هستند.

اما در صورتی که در شرکت یا موسسه خود از یک شبکه برای ارائه خدمات به مشتریان و یا ارتباط بین کارکنان استفاده می کنید، ممکن است برای شما سوال باشد که خدمات پشتیبانی شبکه را از چه کسی دریافت کنید تا شاهد بیشترین بازده کاری در زیرساخت فناوری اطلاعات سازمان خود داشته باشید.

در پاسخ باید گفت که در صورتی که تیم پشتیبانی که در حال حاضر به ارائه خدمات به شما می پردزاد توان انجام این کارها و رفع همه مشکلات شبکه را دارند، به طور حتم نیازی به جایگزینی آن ها با یک تیم جدید نخواهد بود.

اما در صورتی که این تیم در محافظت از شبکه و به خصوص تامین امنیت آن با مشکل مواجه شده است، باید از تیم پشتیبان دیگری برای تامین امنیت شبکه و رفع مشکلات آن استفاده کنید.

شما می توانید از خدمات پشتیبانی تیم های تخصصی در شرکت های معتبر استفاده کنید، اما نکته مهم دیگری که باید به خاطر داشته باشید پشتیبانی مداوم و 24 ساعته از شبکه می باشد.

در حال حاضر شرکت های پشتیبانی متعددی هستند که می توانند در داخل کشور بهترین خدمات را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که امروزه پشتیبانی از راه دور از شبکه نیز گزینه ای است که بسیاری از شرکت ها از آن استفاده می کنند.

معیارهای انتخاب تیم پشتیبانی شبکه

در صورتی که بنا به هر دلیل نیاز به انتخاب یک تیم پشتیبانی شبکه داشته باشید، معیارهای مختلفی هستند که می توانند به شما کمک کنند بهترین شرکت ها و یا تیم های تخصصی را برای پشتیبانی از شبکه خود انتخاب کنید.

تعدادی از این معیارها در زیر برای شما لیست شده اند:

  • سابقه کاری

یکی از معیارهایی که باید در انتخاب یک شرکت پشتیبان شبکه مدنظر داشته باشید سابقه کاری و تجربه ای است که آن شرکت در ارائه خدمات خود به سازمان ها، موسسات و شرکت های دیگر داشته است.

در صورتی که یک تیم پشتیبان دارای سابقه همکاری طولانی مدت با شرکت های معتبر باشد به احتمال بسیار بالا گزینه مناسبی برای انتخاب خواهد بود.

  • مشتریان طرف قرارداد

تعداد مشتری های طرف قرارداد که یک تیم پشتیبان دارد از جمله فاکتورهای مهمی می باشد که در هنگام تصمیم گیری برای انتخاب یک تیم باید در نظر داشته باشید.

هر چه این مشتری ها بیشتر و خدمات دریافت شده گسترده تر باشد، تیم مربوطه توان بیشتری در ارائه خدمات پشتیبانی شبکه به شما خواهد داشت.

  • تعهد کاری

تعهد کاری و ارائه به موقع خدمات با سرعت بالا از جمله مهم ترین فاکتورهایی هستند که می توانند به شما کمک کنند شبکه ای منسجم از سیستم های کامپیوتریرا  بدون هیچ وقفه ای در عملکرد آن ها مورد استفاده قرار دهید.

  • بازدید از شبکه

اگرچه لازم نیست که یک تیم به طور دائم از شبکه و تجهیزات آن بازدید کند، اما بازدید مداوم از شبکه در محل می تواند از بروز مشکلات آتی پیشگیری کند و امکان ارائه خدمات بهتر را فراهم نماید.

  • ارائه مشاوره

در مواقعی کارفرما نیاز به مشاوره برای ارتقای شبکه و یا به منظور توسعه آن می باشد که در صورتی که یک تیم تخصصی بتواند مشاوره های لازم را به منظور توسعه و ارتقای شبکه با کمترین هزینه و بیشترین بازده در اختیار کارفرما قرار دهد، می تواند کمک بزرگی در صرفه جویی در هزینه ها بنماید.

  • ارائه گزارش های هفتگی یا ماهانه

بسیاری از تجهیزات موجود در شبکه هستند که باید به طور هفتگی و یا ماهانه عیب یابی یا به روز رسانی شوند، ارائه گزارش به طور دوره ای می تواند به کارفرما این اطمینان را بدهد که تیم پشتیبانی شبکه وظایف خود را در رفع این مشکلات و به روز رسانی سخت افزاری و نرم افزاری به خوبی انجام داده است.