دیتا سنتر مجازی یا VDC چیست ؟

دیتا سنتر مجازی یا VDC چیست ؟

VDC ( Virtual DatacCenter ) و یا همان دیتا سنتر مجازی، جایگزینی مقرون به صرفه، انعطاف‌پذیر و کاربردی‌تر برای مرکز داده اولیه است. به جای تکیه بر سخت افزار فیزیکی، یک مرکز داده مجازی به شرکت اجازه می دهد تا از منابع مبتنی برابر استفاده کند و یک زیرساخت مقیاس پذیر ایجاد کند که کاملاً با نیازهای عملیاتی هماهنگ باشد.

این مقاله مقدمه ای است بر مراکز داده مجازی و مزایای زیرساخت مبتنی بر ابر. یاد بگیرید که چگونه از این استراتژی استفاده کنید و چگونه از مزایایی چون انعطاف پذیری، مقیاس پذیری و صرفه جویی در هزینه cloud computing بهره مند شوید.

دیتا سنتر مجازی

 

دیتا سنتر مجازی چیست؟

 دیتا سنتر مجازی (VDC) مجموعه ای از منابع ابری است که از یک کسب و کار با قابلیت های محاسباتی پشتیبانی می کند. VDC نیاز یک شرکت را برای راه اندازی و اجرای یک مرکز داده اولیه را برطرف می کند. نام رایج دیگر برای VDC یک دیتا سنتر تعریف شده توسط نرم افزار است.

یک مرکز داده مبتنی بر نرم افزار (virtual data center) همان قابلیت های مشابه یک دیتا سنتر فیزیکی را ارائه می دهد. این به یک کسب و کار اجازه می دهد تا :

 • سرورها
 • پردازنده ها (CPU).
 • ذخیره سازی (رم و فضای دیسک).
 • اجزای شبکه و پهنای باند

مانند یک مرکز داده معمولی، قابلیت‌های محاسباتی را داشته باشند که حجم کاری برنامه‌ها و فعالیت‌های تجاری را اجرا می‌کند، مانند:

 • اشتراک گذاری فایل
 • عملیات ایمیل
 • برنامه های بهره وری
 • پلتفرم های CRM و ERP
 • عملیات پایگاه داده
 • Big data.
 • AIOps و machine learning
 • برنامه های ارتباطی و همکاری

مزیت اصلی دیتا سنترمجازی امکان افزودن یا حذف ظرفیت بدون نیاز به راه اندازی یا حذف سخت افزار است. هر مؤلفه انتزاعی شده، بر روی ماشین مجازی اجرا می شود و مشتری هزینه استفاده را بر اساس میزان استفاده به اندازه شما پرداخت می کند.

مجازی‌سازی اجزای فیزیکی مزایای زیادی دارد 

 • دارای زیرساخت های انعطاف پذیر و مقیاس پذیر.
 • چرخه‌های کوتاه‌تر زمان از زمان ایده، ورودبه بازار تا رسیدن به سود .
 •  قابلیت دسترسی سریع و آسان .
 • سطوح بالاتر سفارشی سازی و راه اندازی سیستم IT.
 • کاهش هزینه (بدون هزینه اجاره، برق، سرمایش، نگهداری یا سخت افزار).

 تفاوت دیتا سنتر سنتی و دیتا سنترمجازی

جدول زیر تفاوت های اصلی بین مراکز داده on-prem و مجازی را نشان می دهد.

مشخصه مورد قیاس دیتا سنتر مجازی دیتا سنتر سنتی
توضیحمجموعه ای از منابع ابری که از مجازی سازی برای ارائه قابلیت های محاسباتی استفاده می کند.امکاناتی که سخت افزار کامپیوتر را در خود جای داده و قابلیت های محاسباتی را فراهم می کند.
هزینه هایک مدل مقرون به صرفه. سرمایه گذاری اولیه لازم نیست.هزینه اولیه بالا زیرا شرکت ها نیاز به خرید سخت افزار و اجاره فضا دارند. هزینه های بالای برق، خنک سازی و نگهداری.
سرعت راه اندازیساخت یک VDC جدید معمولاً چند روز است. افزودن ماشین های مجازی و قابلیت های جدید فقط به چند دقیقه وقت نیاز دارد.طراحی و ساخت یک مرکز داده ماه ها طول می کشد. هر قطعه سخت افزاری جدید نیاز به خرید، پیکربندی و قفسه بندی دارد.
ثبات سخت افزاری یک ماشین می‌تواند چندین ماشین مجازی را میزبانی کند،در نتیجه حداکثر استفاده از سخت افزار می شود . مرکز داده به طور کامل از CPU، حافظه، ذخیره سازی و منابع شبکه استفاده می کند.
سرورهاسرورهای مجازی با قابلیت تتعیین حجم کار را مستقر می شوند که با نیازهای حجم کاری فعلی مطابقت دارند.سرورهای فیزیکی با CPU، رم  و حافظه ثابت مستقر میشوند. گزینه های ارتقاء محدود و مدیریت سرور، زمان بر است.
تجهیزات شبکهبرای افزایش یا کاهش ظرفیت شبکه به شبکه های نرم افزاری تعریف شده (SDN) و روترهای مجازی متکی است.تیم باید برای پورت های سوئیچ، روترها و کابل کشی برنامه ریزی و راه اندازی کند.
ملاحظات امنیتیتمرکز تیم بر امنیت در سطح فناوری اطلاعات است، در حالی که ارائه دهنده مراقبت های فیزیکی را بر عهده دارد.امنیت مرکز داده با محدودیت‌های ورود و دسترسی ، به رک‌های سرور شروع می‌شود. تیم داخلی مسئولیت امنیت در سطح فناوری اطلاعات را نیز بر عهده دارد.
تمرکز امنیتیدارای امنیت و مدیریت متمرکز.پیاده سازی و مدیریت امنیت متمرکز دشوار است.
ملزومات کارکناندو یا سه نفر می توانند یک VDC را مدیریت کنند، اما کارکنان نیاز به تخصص قوی دارند.پرسنل آموزش دیده برای قفسه بندی و چیدن تجهیزات. اکثر شرکت ها، تیم های محاسباتی، ذخیره سازی و شبکه جداگانه ای دارند.
انتقال مرکز داده انتقال VDC سریع، ساده و ارزان استانتقال یک پروژه زمان بر و پرهزینه است
انتقال داده انتقال  آسان حجم کاری بین پلتفرم های سخت افزاری.انتقال حجم کار از یک سخت افزار به سخت افزار دیگر مشکل است.
مقیاس پذیریامکان بهبود به صورت دینامیک به تیم ها این امکان را می دهد که تعداد ماشین های مجازی را با سرعت و سهولت افزایش و کاهش دهند.نسبتاً ایستا و قابل پیش بینی است و معمولاً به یک سمت می رود (افزودن تجهیزات بیشتر).
برق مصرفی کاربران هزینه های برق را پوشش نمی دهندمرکز داده سنتی ، یک مصرف کننده بزرگ انرژی می باشند.
پیچیدگی تعمیر و نگهداریکارهای تکراری کمتر، اما تیم به تخصص عمیق نیاز دارد.وجود رسیدگی و هماهنگی های مکرر بسیار است، اما تخصص زیاد لازم نیست.
BackupsHypervisor خدمات پشتیبان گیری بدون LAN و بدون عامل را ارائه می دهد.به عوامل پشتیبان نیاز دارد که تیم باید آنها را مستقر، وصله و مدیریت کند.
مدیریت آنتی ویروس سرورآنتی ویروس در سطح Hypervisor عمل می کند.هر سرور به یک برنامه آنتی ویروس جداگانه نیاز دارد.
Firewallsویژگی داخلی VM.Firewall ها در مرکز قرار دارند و معمولاً بخشی از سرور نیستند.
بازیابی خطاDR یک سرویس است و استراتژی های کل مرکز را امکان پذیر می کند.DR بر اساس هر برنامه اتفاق می افتد و هر برنامه راه حل متفاوتی دارد.

مزایای یک دیتا سنتر مجازی

در زیر مزایای اصلی دیتا سنترمجازی و دلایلی که چرا انتخاب مجازی‌سازی ممکن است منطقی‌تر از سرمایه‌گذاری در یک راه‌اندازی فیزیکی IT باشد، آورده شده است.

انعطاف پذیری و مقیاس پذیری

منابع ابری،  VDC را بسیار انعطاف پذیرتر می کند

در همین حال، توسعه دهندگان می توانند از چابکی بیشتری با VDC لذت ببرند. و امکاناتی چون :

 • استقرار و استفاده راحت تر از قالب های VM.
 • VM ها را سریع و آسان بسازید و از بین ببرید.
 • ایجاد و استفاده از برنامه های کاربردی مجازی (vApps).

استقرار در بازه زمانی نزدیک به صفر و انعطاف پذیری ماشین های مجازی و افزایش کارایی عملیاتی فراهم می شود. این ویژگی‌ها برای شرکت‌های  توسعه‌دهنده مدرن، به‌ ویژه آن‌هایی که به تیم DevOps متکی هستند، حیاتی است.

تامین سریع منابع

در یک دیتا سنتر سنتی، تهیه حتی یک قطعه سخت افزار جدید می تواند هفته ها طول بکشد. شرکت باید هر جزء جدید را خریداری، منتظر تحویل، پیکربندی، نصب و راه اندازی بماند که انجام تمامی این مراحل بسیار وقت گیر می باشد.

با این حال، یک VDC به یک تیم اجازه می دهد تا اجزای جدید را تنها در چند دقیقه مستقر کنند. مدیران فناوری اطلاعات می توانند به سرعت سرورهای مجازی و دسکتاپ را از طریق زیر راه اندازی کنند:

 • یک تصویر از پیش تنظیم شده
 • یک الگوی اصلی
 • شبیه سازی یک VM موجود.

تدارک سریع و بر اساس تقاضا، VDC ها را با روش های Agile و DevOps سازگار می کند. اکثر شرکت‌های دارای مرکز داده مجازی به تیم‌ها اجازه می‌دهند تا از تنظیمات مبتنی بر سیاست استفاده کنند و در نتیجه چرخه عمر توسعه نرم‌افزار (SDLC) را تسریع کنند.

مدیریت ساده

اگر یک دیتا سنتر مجازی را اجرا می کنید، ارائه دهنده ابر مسئول حفظ پشته این زیرساخت است. تیم داخلی شما فقط باید ماشین های مجازی را مدیریت کنند، فرآیندی که از راه دور، سریع و در زمان واقعی انجام می شود.

از منظر مدیریت، یک مرکز داده مجازی با خط‌مشی‌های Bring Your Own Device (BYOD) تناسب طبیعی دارد. شما می توانید یک دسکتاپ مجازی را در عرض چند دقیقه بر روی یک دستگاه شخصی نصب کنید و روند ورود کارمندان را سرعت بخشید.

یک مرکز داده مجازی نیز با محدود کردن خطاهای انسانی به متوقف کردن خرابی کمک می کند. بیش از 75 درصد از خرابی شبکه نتیجه اشتباه کارمند است. از آنجایی که یک VDC وظایف دستی را حذف می‌کند، تیم می‌تواند به اتوماسیونی که کمتر مستعد خطاهای ناشی از خرابی هستند، تکیه کند.

عدم توقف زمان

VDC به جلوگیری از خرابی به دلیل این واقعیت کمک می کند:

بازیابی اطلاعات در عرض چند دقیقه اتفاق می افتد.

هنگامی که یک شرکت به یک سرور فیزیکی متکی است و تجهیزات با مشکل مواجه می شوند، زمان استقرار مجدد به چندین عامل بستگی دارد:

آیا سرور پشتیبان آماده دارید؟

آیا داده های سرور پشتیبان به روز است؟

در تنظیمات VDC، به دلیل image فوری ماشین مجازی، استقرار مجدد به سرعت اتفاق می‌افتد. شما می توانید عکس های فوری VM را از یک سرور به سرور دیگر منتقل کنید و آنها را به راحتی و به سرعت مجدداً نصب کنید.

Business Agility

وقتی پایه فناوری اطلاعات شما برای تکامل یا مقیاس پذیری آنقدر ثابت است، یک کسب و کار نمی تواند به سرعت:

به فرصت های جدید بازار پاسخ دهید.

با تغییر تقاضای کاربران سازگار شود.

ویا با رقبای تهاجمی همگام باشد.

یک مرکز داده مجازی به شرکت ها این امکان را می دهد که به سرعت با تنظیمات و نیازهای مختلف سازگار شوند. شما می توانید عملیات تجاری را از طریق:

تامین منابع بر اساس تقاضا

توانایی آزمایش مدل های جدید کسب و کار به سرعت و بدون ریسک.

بهبود عملکرد برنامه های قدیمی.

کسب و کارها هنگام کار با VDC چندین گزینه دارند، از جمله:

انتقال کل زیرساخت فناوری اطلاعات به ابر.

ایجاد یک راه حل ترکیبی که استفاده از اجزای فیزیکی و مجازی را ترکیب می کند.

در دسترس قرار دادن منابع مجازی فقط برای مواقع اضطراری و افزایش استفاده.

شرکت‌ها همچنین می‌توانند محیط‌های VDC را در همه مدل‌های استقرار ابری راه‌اندازی کنند: ابر عمومی، خصوصی، چند ابری، ترکیبی و ابری جامعه.

پشتیبانی امنیتی  ساده تر

به طور کلی، مدیریت امنیت در VDC ساده تر از محافظت از یک مرکز داده سنتی است. نیازی نیست نگران امنیت فیزیکی باشید.

تا آنجا که امنیت در سطح فناوری اطلاعات وجود دارد، شرکت‌های دارای VDC می‌توانند سیاست‌های امنیتی متمایز را برای موارد استفاده، رویکردها و الزامات حفاظتی متفاوت تنظیم کنند. یک سیاست امنیتی هوشمند و استراتژیک ابری همچنین می‌تواند به اطمینان حاصل شود که وظایف مرتبط با VDC داده‌ها و برنامه‌های ارزشمند را در معرض خطر قرار نمی‌دهند.