هارد دیسک SAS

هارد SAS چیست؟

SAS مخفف Serial Attached SCSI است که یک فناوری برای انتقال داده ها بین هارد دیسک ها است. SAS به رابطی گفته می شود که معمولاً برای توصیف هارد دیسک استفاده می شود.

دو نوع اصلی هارد SAS وجود دارد: 10K و 1 K، K به سرعت چرخش هارد دیسک یعنی 10000 و 15000 دور در دقیقه اشاره دارد. درایوهای SAS برای آن دسته از شرکت هایی که به دنبال سرعت و قابلیت اطمینان بالا هستند مهم است. حال، اجازه دهید ویژگی های دیگر SAS HDD ها را در قسمت های زیر مشاهده کنیم.

ویژگی های هارد SaS

 • سرعت هارد SAS

از نظر سرعت، بهترین معیار اندازه گیری IOPS (ورودی و خروجی در هر ثانیه) است که عملکرد داده را اندازه گیری می کند. توان عملیاتی داده ها سرعت خواندن یا نوشتن داده ها روی دیسک سخت را مشخص می کند. هارد دیسک های 15K SAS تقریباً با 120 IOPS کار می کنند و درایوهای 10K SAS معمولی با 180 IOPS کار می کنند.

 • ظرفیت هارد SAS

ظرفیت درایو SAS از 300 گیگابایت تا 900 گیگابایت است. وسترن دیجیتال نسخه جدید SAS SSD را منتشر کرده است که می تواند به 15 ترابایت برسد.

 • قابلیت اطمینان هارد دیسک SAS

SAS HDD برای کاربردهای سخت گیرانه ای که برای سرعت و در دسترس بودن بسیار مهم هستند مناسب است. MTBF (میانگین زمان بین خرابی) درایوهای SAS معمولاً حدود 1.2 میلیون ساعت است.

 • مصرف برق هارد SAS

هنگامی که SAS بیکار است، معمولاً 5 تا 7 وات برق مصرف می کند و در شرایط عادی کار، حدود 10 تا 14 وات برق مصرف می کند.

مزایای هارد SAS

سرورها و درایوها با استفاده از SAS بهترین عملکرد و بیشترین انعطاف پذیری را برای ساختن یک راه حل ذخیره سازی در سطح شرکت ارائه می دهند. این امر عمدتا توسط مزایای استفاده از رابط SAS تأمین می شود. برخی از مزایای اصلی عبارتند از:

 1. قابلیت گسترش و مقیاس پذیری: هارد SAS به دلیل طراحی رابط SAS می تواند تعداد زیادی دستگاه را پشتیبانی کند. با استفاده از توسعه دهنده های SAS، هر دامنه SAS از نظر تئوری می تواند حداکثر 16384 دستگاه را پشتیبانی کند. این پشتیبانی از تعداد زیادی دستگاه اجازه می دهد تا راه حلهای ذخیره سازی حاشیه زیادی برای گسترش درایو داشته باشند. با استفاده از درگاه های عقب SAS، درایوها می توانند از طریق درگاه اتصال متصل شوند و به راحتی نصب یا حذف شوند.
 2. سرعت انتقال بالا: درایوهای SAS که در حال حاضر در بازار هستند SAS 2.0 و SAS 3.0 را اجرا می کنند. این مشخصات سرعت انتقال اطلاعات را به ترتیب 6Gb/s و 12Gb/s فعال می کنند. این سرعتها در بین دستگاههای ذخیره سازی بازار از سریعترین سرعتهای موجود در صنعت هستند. هارد SAS که از درایوهای حالت جامد SAS استفاده می کند از سرعت انتقال داده بالا بهره مند است زیرا حافظه فلش با تأخیر کم در این درایوها شانس کمتری برای گیر کردن در رابط I / O خواهد داشت.
 3. افزونگی داخلی: هر درایو SAS دارای دو پورت داده است و هر پورت را می توان پیکربندی کرد که در دامنه های SAS جداگانه باشد. در واقع، از طریق دو مسیر جداگانه می توان به داده های موجود در درایو هارد SAS دسترسی پیدا کرد. اگر یک مسیر پایین بیاید (به عنوان مثال از خرابی سرور hp)، همچنان می توان از طریق مسیر دیگر به داده ها دسترسی پیدا کرد و در نتیجه امکان اضافه کاری کامل درایو را فراهم می کند.
 4. انعطاف پذیری: آداپتورهای میزبان SAS با درایوهای SATA سازگار هستند. از این رو، درایوهای SATA می توانند به سرورهایی با آداپتورهای میزبان SAS و به Expanders و backplan های SAS متصل شوند. با این حال، این انعطاف پذیری توسط SATA ارائه نمی شود زیرا درایوهای SAS نمی توانند به آداپتورهای میزبان SATA متصل شوند. ذخیره سازی SAS همچنین می تواند در طیف گسترده ای از پیاده سازی های RAID که همزمان سازی، تعادل بار پویا و عدم استفاده از بیش از یک کنترل کننده RAID را امکان پذیر می کند، مورد استفاده قرار گیرد. سیستم های ذخیره سازی مانند فضای ذخیره سازی متصل به شبکه با استفاده از SAS و RAID می توانند گزینه های پیکربندی و طرح های توپولوژی زیادی را فراهم کنند.

SAS در مقابل  SATA

همین حالا اطلاعات اولیه در مورد SAS HDD را بدست آورده اید. اکنون، بیایید تفاوت های SAS و SATA را ببینیم. اتصالات SATA و SAS برای اتصال اجزای کامپیوتر (مانند هارد دیسک ها یا درایو های رسانه ای) به مادربرد استفاده می شوند.

انواع

تفاوت اصلی بین آن ها این است که درایوهای SAS سریعتر و قابل اطمینان تر از درایوهای SATA هستند. به طور کلی، محبوب ترین قالب درایو SATA 7.2K است و SAS دارای دو نوع اصلی 10K و 15K است.

سرعت  SAS در مقابل  SATA

توان عملیاتی مقدار داده ای است که می تواند در مدت زمان مشخصی منتقل شود، پردازش شود، یا خوانده و نوشته شود. برای اندازه گیری سرعت درایو، توان درایو محک زده می شود یا آزمایش می شود. (IOPS نیز ممکن است اندازه گیری شود؛ توان عملیاتی و نتایج IOPS اغلب موارد یکسانی را درباره یک درایو نشان می دهند.) توان درایوهای SAS معمولاً از درایوهای SATA بیشتر است. به طور کلی تأخیر کمتری وجود دارد. با این وجود، درایوهای SAS سریعتر و درایوهای SATA کند تر هم پوشانی دارند.

تعداد دور در دقیقه (rpm) که یک درایو می تواند انجام دهد بر توان عملیاتی تأثیر می گذارد. عوامل مختلفی به طور کلی بر سرعت درایو تأثیر می گذارند، اما به طور کلی هرچه دور rpm بیشتر باشد، سرعت عملکرد و عملکردهای مشابه درایو بیشتر خواهد بود. بیشتر درایوهای مبتنی بر SATA در سطح مصرف کننده در 5400 دور در دقیقه و تا 7200 دور در دقیقه کار می کنند، در حالی که بیشتر درایوهای مبتنی بر SAS بین 7200 دور در دقیقه و 15000 دور در دقیقه کار می کنند.

این تفاوت سرعت در هنگام مدیریت پرونده های بزرگ بیشتر به چشم می آید. درایو 15000 دور در دقیقه SAS به احتمال زیاد پرونده 500 گیگابایتی را سریعتر از درایو 7200 دور در دقیقه SATA را می خواند و می نویسد.

سرعت انتقال اطلاعات درایوهای سخت نیز با نوع اتصال دهنده مورد استفاده، چه SATA و چه SAS، ارتباط نزدیک دارد. یک کابل SATA در مقایسه با 300 مگابایت در ثانیه SATA-II و 600 مگابایت در ثانیه داده ها را با سرعت حدود 150 مگابایت بر ثانیه منتقل می کند. کابل های SAS به طور سنتی حداکثر 600 مگابایت در ثانیه اطلاعات را منتقل می کردند. نسخه های جدیدتر می توانند حداکثر 1500 مگابایت در ثانیه را انتقال دهند.

موارد استفاده SAS و SATA

از درایوهای SAS معمولاً در محاسبات شرکتی مانند معاملات بانکی و تجارت الکترونیکی استفاده می شود. درایوهای SATA معمولاً در رایانه های رومیزی مانند ذخیره سازی اطلاعات و تهیه نسخه پشتیبان مورد استفاده قرار می گیرند.

در حالی که از درایوهای SATA و SAS می توان در محاسبات شخصی استفاده کرد، اما بیشتر دفاتر مشاغل کوچک و تنظیمات شخصی از قابلیت انتقال داده SAS به طور منظم استفاده نمی کنند. فدا کردن فضای ذخیره سازی یک درایو SATA، که به طور معمول حداقل دو برابر یک درایو SAS برای کسری از هزینه فضای ذخیره سازی دارد، در اکثر موارد خرید و فروش خوبی نخواهد بود.

سرورها

وقتی نوبت به سرویس دهی صفحات وب در سرور وب یا میزبانی بازی ها در سرور بازی می رسد، SAS به دلیل سرعت خرابی کم و قابلیت انتقال سریع، گزینه برتر است.

قابلیت اطمینان

تفاوت قابل توجه بین SAS و SATA این است که SAS برای مقاومت در برابر استفاده 24/7 در شرکت ها مانند مراکز داده مهندسی شده است. اگرچه از یک درایو SATA می توان به لحاظ فنی به همان روش های یک درایو SAS استفاده کرد (به عنوان مثال، برای یک سرور)، اما عملکرد آن کندتر است و احتمال خرابی آن بیشتر است. این مشکلی پرهزینه برای مشاغل وابسته به هارد دیسک های قابل اعتماد است. میانگین زمان بین خرابی (MTBF) برای درایو SAS 1.2 تا 1.6 میلیون ساعت استفاده در دمای 45 درجه سانتیگراد است، در حالی که MTBF برای درایو SATA 700000 تا 1.2 میلیون ساعت استفاده در 25 درجه سانتیگراد است.

بدون در نظر گرفتن وظایف انجام شده، ممکن است یک هارد دیسک چندین سال دوام داشته باشد. همچنین ممکن است هنگام خرید معتبرترین درایو، مارک مهم باشد، خواه SAS باشد یا SATA. در سال 2013، سرویس پشتیبان گیری Backblaze قابلیت اطمینان سه مارک محبوب هارد دیسک: هیتاچی، وسترن دیجیتال و سیگیت را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. هیتاچی و وسترن دیجیتال با گذشت زمان قابل اطمینان ترین بودند، در حالی که نزدیک به 30 درصد از درایوهای سیگیت پس از سه سال استفاده از کار افتادند.

کابل های SAS و SATA

کابل های SAS و SATA دو سر دارند، یکی برای اتصال به درایو و دیگری برای اتصال به برق از طریق مادربرد. (هارد دیسک ها مستقیماً با کابل جداگانه به برق متصل می شوند.) به دلیل ولتاژ بالاتر، کابل های SAS می توانند تا 10 متر (33 فوت) طول داشته باشند، در حالی که کابل های SATA فقط تا یک متر (3 فوت) طول دارند.

طول و هدف کابلهای SAS به میزان قابل توجهی متفاوت است، اما اکثر کابلهای مدرن SAS 26 تا 36 پین دارند و از قدرت کافی برای پشتیبانی از چندین دستگاه و درگاه های عقب برخوردار هستند. کابل های داخلی و خارجی SAS، کنترلرهای SAS را به دستگاههای SATA وصل می کند.

در همین حال، اتصال داده SATA دارای هفت پایه است: سه پایه و چهار خط داده فعال. در انتهای مخالف کابل، اتصال برق SATA بسیار گسترده تر است و دارای 15 پین است که برق هارد را تأمین می کند و از چرخش درایو پشتیبانی می کند. SAS با SATA-II و SATA-III سازگار است، در حالی که درایوهای SATA با SAS سازگار نیستند.

ظرفیت

با این حال، در مورد ظرفیت، برنده هارد SATA است. هارد دیسک های 3 ترابایتی SATA امری غیرمعمول نیستند و محصولات دیسک 8 ترابایتی با فرمت 3.5 اینچ وجود دارد اما حداکثر ظرفیت درایوهای SAS معمولاً حدود 900 گیگابایت است.

نحوه پاک کردن هارد دیسک های SAS

اگر نیاز به تعویض درایوهای SAS دارید، باید قبل از ارسال درایو خراب به سازنده، آنها را پاک کنید. شما نمی توانید فقط آنها را از پایه USB خارج کرده و از ایستگاه کاری پاک کنید. بنابراین، در اینجا نحوه پاک کردن هارد دیسک های SAS آورده شده است.

1

 شما باید بدون سیستم عامل سرور آماده به کار را روشن کنید.

2

از دیسک های معیوب برای ایجاد آرایه های RAID استفاده کنید.

3

سپس از CD Disk Cleanup Tool برای پاک کردن دیسک استفاده کنید.

4 هارد SAS برتر

1.هارد دیسک های سری Seagate Enterprise Capacity 3.5

اولین هارد SAS توصیه شده هارد سری Seagate Enterprise Capacity 3.5 است. درایوهای ظرفیت سازمانی Seagate از لحاظ ظاهری تقریباً مشابه هارد دیسک های معمولی هستند. دو رابط در دسترس برای شما وجود دارد: SATA (حداکثر 6 گیگابایت بر ثانیه) یا SAS (حداکثر 12 گیگابایت بر ثانیه). می توانید آن را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی با سیستم عامل های موجود ارتباط برقرار کنید.

بیایید جزئیات بیشتری از هارد دیسک سری Seagate Enterprise Capacity 3.5  را دریافت کنیم.

 • اندازه: 3.5 اینچ
 • دور در دقیقه: 7200 دور در دقیقه
 • اندازه حافظه نهان: 128 مگابایت
 • رابط: SATA 3.0، 6 گیگابایت بر ثانیه، SAS 12 گیگابایت بر ثانیه

2.هارد دیسک سری HGST Ultrastar He10

دیسک سخت توصیه شده SAS بعدی، هارد دیسک HGST Ultrastar He10 Series است. سکوی HelioSeal درایو را مهر و موم می کند تا درایو را به صورت منفرد مهر و موم کند و فضای داخلی را به جای هوا با هلیوم پر کند. این امر باعث کاهش لرزش داخل درایو و کاهش مصرف برق می شود. عملکرد بهبود یافته در He10 می تواند به طور متوسط ​​43٪ مصرف برق را کاهش دهد.

بیایید جزئیات بیشتری از هارد دیسک HGST Ultrastar He10 Series را دریافت کنیم.

 • اندازه: 3.5 اینچ
 • دور در دقیقه: 7200 دور در دقیقه
 • اندازه حافظه نهان: 256 مگابایت
 • رابط: SATA 3.0، 6 گیگابایت بر ثانیه، SAS 12 گیگابایت بر ثانیه

3. هارد دیسک HGST Ultrastar 600G 15K

درایو SAS – سری HGST Ultrastar 15K600 دارای بافر حافظه پنهان 128 مگابایتی است که با استفاده از فناوری جدید حافظه پنهان رسانه HGST سرعت را افزایش می دهد. ابعاد داخلی کوچکتر، مصرف برق را بیشتر کاهش می دهد. درایو 15K600 گزینه SATA برای انتخاب ندارد، بنابراین فقط می توانید از آن در رابط SAS استفاده کنید.

بیایید جزئیات بیشتری از هارد دیسک HGST Ultrastar  600G 15K را دریافت کنیم.

 • اندازه: 3.5 اینچ
 • دور در دقیقه: 15000 دور در دقیقه
 • اندازه حافظه نهان: 128 مگابایت
 • رابط: SAS 12Gb / Second

4.هارد دیسک Seagate Constellation ES

هارد Constellation ES، هارد دیسک سازمانی Seagate نسل 3.5 اینچی 7200 دور در دقیقه است. درایو SAS دارای ظرفیت 500 گیگابایت، 1 ترابایت و 2 ترابایت است و از رابط های SATA II و SAS پشتیبانی می کند. Seagate از قدرت مدیریت و تحمل دمای بسیار عالی در برنامه های سازمانی برخوردار است.

با استفاده از بدنه به عنوان یک مخزن گرما برای محافظت از برد مدار، کیفیت طراحی آن بسیار مناسب است. به جز ماژول RAM، تمام تراشه های موجود در برد مستقیماً با بدنه در تماس هستند.

بیایید جزئیات بیشتری از هارد دیسک Seagate Constellation ES را دریافت کنیم.

 • اندازه: 3.5 اینچ
 • دور در دقیقه: 7200 دور در دقیقه
 • اندازه حافظه نهان: 64 مگابایت
 • رابط: SAS 12Gb / Second، SATA 3 GB / Second

پشتیبان گیری از فایل ها در هارد SAS

اکنون شما باید یک هارد دیسک SAS را انتخاب کرده باشید. اگر می خواهید برای پرونده های رایانه خود پشتیبان تهیه کنید، این قسمت برای شما مفید است. پس از دریافت SAS HDD، آن را به رایانه خود متصل کرده و سپس از یک نرم افزار حرفه ای تهیه پشتیبان فایل مانند ShadowMaker برای تهیه نسخه پشتیبان از فایل مهم خود استفاده کنید.

این یک نرم افزار پشتیبان گیری همه جانبه و رایگان است که برای ویندوز 10/8/7 طراحی شده است و یک راه حل برای محافظت از داده ها و بازیابی به شما ارائه می دهد.

می توانید از آن برای پشتیبان گیری از سیستم، پرونده ها، پوشه ها و همچنین پارتیشن ها استفاده کنید. همچنین ابزاری است که می تواند به شما کمک کند تا بدون از دست رفتن اطلاعات، سیستم را از HDD به SSD شبیه سازی کنید. بنابراین، علاوه بر ایجاد تصویر سیستم، می توانید دیسک سیستم عامل را بر روی هارد دیسک دیگر نیز شبیه سازی کنید تا بدون نصب مجدد سیستم ویندوز، آن را دریافت کنید.

قیمت هارد SAS

با توجه به نوع شرکت تولید کننده، ظرفیت و نوع هارد SAS، قیمت انواع هارد SAS متفاوت هستند. به عنوان مثال قیمت هارد SSD بسیار بالاتر از هارد های سرور HDD هستند اما معمولاً  ظرفیت هارد های HDD بیشتر می باشد.